آزمایش های بسیار پیچیده موشنبروک و کونائوس برای ساخت ظروف شیشه ای نشکن

موشنبروک و کونائوس

اختراع کوزه لیدن مدت‌ها به پیتر ون موشنبروک، استاد فیزیک دانشگاه لیدن نسبت داده می‌شود، او همچنین یک کارخانه ریخته‌گری خانوادگی که توپ‌های برنجی ریخته‌گری می‌کرد، و یک تجارت کوچک (De Oosterse Lamp – «چراغ شرقی») را اداره می‌کرد که کار علمی و پزشکی می‌کرد.

ابزاری برای دوره های جدید دانشگاه در فیزیک و برای آقایان علمی که مشتاقند “کابینت” کنجکاوی و ابزار خود را ایجاد کنند.

اوالد فون کلایست برای اولین بار از قیاس سیال برای الکتریسیته استفاده کرد و این را با کشیدن جرقه از آب با انگشت خود به بوز نشان داد.

مانند فون کلایست، موشنبروک نیز به آزمایش بوز علاقه مند بود و سعی در تکرار آن داشت. در این مدت، آندریاس کونائوس، یک وکیل، در مورد این آزمایش از Musschenbroek مطلع شد و سعی کرد آزمایش را در خانه با وسایل خانه تکرار کند.

کونائوس از “قاعده دوفای” که دستگاه آزمایشی باید عایق بندی شود، بی اطلاع بود، کونائوس کوزه خود را در دست خود در حین شارژ کردن آن نگه داشت و بنابراین اولین کسی بود که کشف کرد که چنین تنظیمات آزمایشی می تواند شوک شدیدی ایجاد کند.

او روش و تجربه خود را به فیلسوف طبیعی سوئیسی-هلندی، ژان نیکلاس-سباستین آلاماند، همکار ماشنبروک گزارش داد.

علامند و موشنبروک نیز شوک های شدیدی دریافت کردند. موشنبروک این آزمایش را در نامه ای از 20 ژانویه 1746 به حشره شناس فرانسوی رنه آنتوان فرشو دو رئومور، که خبرنگار منصوب موشنبروک در آکادمی پاریس بود، ابلاغ کرد.

آبه ژان آنتوان نوله این گزارش را خواند، آزمایش را تأیید کرد و سپس نامه موشنبروک را در یک جلسه عمومی آکادمی پاریس در آوریل 1746 خواند (ترجمه از لاتین به فرانسوی).

خروجی Musschenbroek در فرانسه برای فروش دستگاه های “کابینت” شرکتش Abbe Nollet بود (که ساخت و فروش سازهای تکراری را در سال 1735 آغاز کرد).

سپس نولت نام دستگاه ذخیره‌سازی الکتریکی را «لیدن جار» گذاشت و آن را به عنوان نوع خاصی از فلاسک به بازار مردان ثروتمند خود با کنجکاوی علمی معرفی کرد.

بنابراین “کوزه کلیستین” به عنوان کوزه لیدن تبلیغ شد و توسط پیتر ون موشنبروک و آشنایش آندریاس کونائوس کشف شد. با این حال، موشنبروک هرگز ادعا نکرد که او آن را اختراع کرده است، و برخی فکر می کنند که کونائوس تنها برای کاهش اعتبار او ذکر شده است.

واکس سفید

هودی بی تی اس

هزینه راه اندازی خط تولید نوار تیپ

نوعی شیشه کوچک که چیزهای ریز

  • منابع:
  1. Leyden jar
  • تبلیغات:
  1. تاثیر عوامل عملیاتی بر خواص روغن موتور
  2. با استفاده از روش هایی در خانه اتومبیل خود را پولیش کنید
  3. نخودی که سرشار از مواد مغذی و ترکیبات عالی می باشد
  4. پارامترهای مهم ساختار پارچه مبلی را بدانید